Details
Luxcraft/Crestville Classic 5 ft Balcony Glider
More Information
| Family ID | 5CPBAG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Classic |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 67 in w x 40.25 in d x 48.5 in h |
| Overall Width | 67 in |
| Overall Height | 48.5 in |
| Overall Depth | 40.25 in |
| Arm Height | 33.5 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 60 in w x 18 in d |
| Weight Capacity | 750 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made from recycled poly material
- All weather performance
- Designed for year-round use
- No need to store in winter
- Resistant to fading, will not crack, splinter, rot or peel
- Pull Down cupholder console included
- Balcony sized to provide just the height needed to view over railings
- Backed by lifetime warranty