Details
Luxcraft/Crestville Adirondack 4 ft Balcony Glider
More Information
| Family ID | 4APBAG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 55.5 in w x 40.25 in d x 48.5 in h |
| Overall Width | 55.5 in |
| Overall Height | 48.5 in |
| Overall Depth | 40.25 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Size | 48 in w x 18 in d |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Gliding high at counter height for unobstructed views on balconies and decks
- Made in the USA
- Handcrafted from recycled poly material
- Designed for year-round use, no need to store
- Smooth glide
- Backed by lifetime warranty