Details
The Luxcraft / Crestville® Adirondack Glider 3 Pc Seating Set is the perfect spot to relax the day away with a loved ones. This Adirondack gliding set offers a smooth glide as well as comfort and style. Contoured seat with roll out behind your legs puts this Luxcraft / Crestville® Gliders at the top of the favorites list! Constructed of the highest quality HDPE plastic you can count on virtually maintenance free care and a lifetime of use! The Luxcraft / Crestville® Adirondack Glider 3 Pc Seating Set is available in a wide variety of colors including two tones to unleash your inner style. This adirondack glider will not rot, corrode, splinter or chip and will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking new, year after year!
More Information
| Family ID | 2APG-5APG-PGF |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 5 ft Glider: 55.5 in - 2 ft Glider: 30 in - Glider Ottoman: 22 in |
| Overall Height | 2 ft & 5 Ft Glider: 43 in - Glider footrest: 14 in |
| Overall Depth | 2 ft & 5 ft Glider: 30 in - Glider footrest: 21.5 in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Width | 2 ft: 23 in - 5 ft: 60 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in - ottoman: 14 in |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 5 ft: 60 in x 18 in - 2 ft: 23 in x 18 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish made in the USA
- Handcrafted from recycled poly material
- Smooth glide
- Pull-down cupholder console on 5 ft glider
- Contoured seat and back for added comfort
- Pairs well with Luxcraft Adirondack Swivel Glider
- Backed by Lifetime warranty
- Stainless steel fasteners for extended use
- Set includes: 1 Adirondack 2 ft Glider, 1 Adirondack 5 ft Glider and Glider Footrest