Details
The Luxcraft / Crestville 2 ft Adirondack Balcony Glider beautifully pairs the relaxing comfort of an Adirondack chair with a counter chair. Giving you a smooth gliding motion positioned tall enough to enjoy unobstructed views over a balcony or railing. You will love the contoured chair back and seat featuring a rolled seat edge...meaning you will enjoy added comfort.
More Information
| Family ID | 2APBAG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 30 in w x 40.25 in d x 48.5 in h |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 48.5 in |
| Overall Depth | 40.25 in |
| Arm Height | 33.5 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 23.5 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Taller seat height to see over railings
- Nicely contoured seat, back and rolled seat edge
- Amish made in the USA
- Smooth gliding motion
- Cozy, wide seat
- Little to no maintenance
- Designed for year round use
- Constructed from high density, recycled poly material
- Backed by a Lifetime Warranty