Luxcraft Classic Garden Seating Set
More Information
| Family ID | (2)2CPB-(1)5CPG-PCT |
|---|---|
| Style | Conversation Set |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 2ft Bench: 30 in x 29 in x 43.5 in 5ft Glider: 60 in x 30 in x 43 in Coffee Table: 36 in x 16.5 in x 18.5 in |
| Overall Width | Bench: 30 in - Glider: 60 in - Table: 36 in |
| Overall Height | Bench: 43.5 in - Glider: 43 in - Table: 18.5 in |
| Overall Depth | Bench: 29 in - Glider: - 30 in - Table: 16.5 in |
| Arm Height | Bench: 25 in - Glider: 28 in |
| Seat Width | Bench: 23 in - Glider: 60 in |
| Seat Depth | Bench: 18 in - Glider: 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | Bench: 23x18 - Glider: 60x18 |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (2) Classic 2ft Bench, (1) Classic 5ft Glider and Coffee Table
- 5ft Glider has a pull-down cupholder
- Contoured seat