Luxcraft Adirondack 5 ft Balcony Glider Seating Set
More Information
| Family ID | 5APBAG-PDET28 |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Glider: 67 in w x 40.25 in d x 48.5 in h Table: 21 in dia. x 28 in h |
| Overall Width | Glider: 67 in - Table: 21 in |
| Overall Height | Glider: 48.5 in - Table: 28 in |
| Overall Depth | Glider: 40.25 in - Table: 21 in |
| Arm Height | 33.5 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 60 in w x 18 in d |
| Weight Capacity | 675 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Taller seat height for unobstructed views
- Contoured seat and back for added comfort
- Pull-down cupholder included
- Smooth gliding
- Amish Made li>Set Includes: (1) 5 ft Adirondack Balcony Glider and (1) Deluxe 28 in End Table