Amish Poly Wood Easy Glider Conversation Set
Special Price
$9,999.00
FREE Shipping
$13,498.65
- You Save: $3,499.65 ( 25.93% )
Code:
LLC-404-111-69
Weight:
225 lbs
Dimensions:
Glider Bench: 48 in W x 33 in D x 45 in H
Glider Chair: 28 in W x 32 in D x 40 in H
Conversation Table: 38 in Round x 20 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
Amish 4' Easy Poly Wood Glider Bench is handcrafted from recycled poly wood material. Designed with superior outdoor performance in mind, the Easy Poly Wood Glider Bench provides a smooth glide from all weather poly that never needs to be sanded, painted or refinished. The Amish Poly 4' Easy Glider Bench features a tall back and contoured seat to maximize comfort. This poly glider can be customized by selecting a separate slat color from the frame color to truly accent your outdoor environment.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Glider Bench: 48 in W x 33 in D x 45 in H Glider Chair: 28 in W x 32 in D x 40 in H Conversation Table: 38 in Round x 20 in H |
| Overall Width | Bench- 48 in, Chair - 28 in |
| Overall Height | 45 in |
| Overall Depth | Bench - 33 in, Chair - 32 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | Varies |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Smooth glide, tall back and contoured seat
- Lower back support
- Amish made
- Stainless steel hardware
- Will not rot, warp or corrode
- Handcrafted in the USA
- Set includes: 1 Easy 4' Glider Bench, 1 Easy Glider Chair and 1 Round Conversation Table
- Designed for year round use