Details
The Round Back Adirondack Chair features a tall back and a cozy seat. This adirondack chair is made from density, heavy duty, recycled plastic material that will not absorb liquid. The Round Back Adirondack Chair may remain outdoors all year round. It is the ideal outdoor chair to use around a fire pit for relaxing with friends and family.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 28 in w x 36 in d x43 in h |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | 15 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions