Details
Adirondack Swings offer a fun, timeless look to your backyard, porch, lake house or patio. The Luxcraft / Crestville® 5 Ft. Adirondack Swing sports a contoured seat with roll out for added comfort while you swing in the sweet summer breeze. Constructed from recycled HDPE plastic the Luxcraft / Crestville® 5 Ft. Adirondack Swing will not rot, corrode or splinter and even better because of the weather resistant properties of this adirondack swing you will not need to sand, paint or refinish it to keep it looking new year after year. You have a choice of solid colors or two tones to express yourself even in your outdoor furniture. You can count on quality construction and superior workmanship from the Luxcraft / Crestville® 5 Ft. Adirondack Swing.
More Information
| Family ID | 5APS |
|---|---|
| Style | Swing |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 27 x 65 x 32.5 in High |
| Overall Width | 65 in |
| Overall Height | 32.5 in |
| Overall Depth | 27 in |
| Arm Height | 13 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | Varies |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 60 in x 18 in |
| Weight Capacity | 750 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 8
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Pull-down cupholder
- Amish made
- Constructed from recycled plastic
- Durable, heavy duty constructions
- Stainless fasteners
- Swing Stand sold separately
- Stainless steel chain included
- Made in the USA
- Includes: (1) Adirondack 5 ft Swing with Stainless Steel Chains