Details
Wildridge Heritage Single Glider
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30 in W x 31 in D x 42 in H |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Width | 23.5 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Back | 29 in H |
| Seat Size | 19 in D x 23.5 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Single Glider
- Adirondack backrest styling for superior comfort
- Smooth / Gentle rocking motion
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Available in multiple color options including two tone options
- High-quality 316 marine grade fasteners