Details
Wildridge Heritage Gliding Footrest
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 21 in W x 20 in x 16 in H |
| Overall Width | 21 in |
| Overall Height | 16 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Gliding Footrest
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- It will not crack, split, rot, or splinter, and will not promote bacterial growth
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Stainless steel hardware