Trex® Outdoor Furniture Surf City Bar Arm Chair
Special Price
$559.00
FREE Shipping
$810.55
- You Save: $251.55 ( 31.03% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Surf City Bar Arm Chair defines sophistication with a sense of style that sports smooth, sleek lines. Despite the modern design of this outdoor bar chair, it's contoured seat offers a comfortable seat for casual or more formal dining. This outdoor bar chair beautifully coordinates with your Trex® Decking. The recycled plastic slats offer a virtually maintenance free care, simply hose and go as needed. The all weather slats are supported by an powder-coated aluminum frame which is available in four different finishes. Pair this bar chair with one of our Trex® Outdoor Furniture Bar Tables to create a stylish outdoor dining area.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Arm Chair |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 22.25 in x 22.5 in x 46 in |
| Overall Width | 22.25 in |
| Overall Height | 46 in |
| Overall Depth | 22.5 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 19.25 in x 17.25 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Textured Silver frame with Charcoal, Vintage Lantern or Tree House and Textured Bronze with Sand or White slats
- Other color combinations ship in 5-10 business days
- Easy fold - for quick storage or transport
- Powder-coated aluminum frame available in four finishes
- Comfortably contoured seating
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Genuine POLYWOOD HDPE
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex? decking and railing