Trex® Outdoor Furniture Surf City 36 in Bar Table
Special Price
$789.00
FREE Shipping
$1,144.05
- You Save: $355.05 ( 31.03% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Surf City 36 in Bar Table sports the perfect blend of modern design and simple charm. This outdoor bar table give the added height needed to enhance your outdoor entertainment area in a contemporary fashion. The Surf City 36 in Bar Table has a fade-resistant, powder-coated aluminum frame topped with all weather recycled plastic slats. Backed by a 20 year warranty, relax and enjoy!
More Information
| Style | Bar Table |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 35.18 in x 35.18 in x 42 in |
| Overall Width | 35.18 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 35.18 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Powder-coated aluminum frame available in four finishes
- Comfortably contoured seating
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Genuine POLYWOOD HDPE
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing