Details
Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Rocker instantly creates a comfortable seating area for your porch, deck, or patio. Enjoy relaxing the day away with no maintenance worries with these weather resistant outdoor rockers. A customer favorite, this comfortable rocker has become a fast favorite and has even been used indoors because of its good looks! The contoured back and arms define the style of this stately rocker. The Yacht Club Rocker is constructed from more than recycled plastic material. Rain or shine, snow or sleet, this outdoor patio rocker will not rot, warp, splinter, crack or peel.
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Flat Back |
| Dimensions | 27 in x 33.75 in x 42.5 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Height | 42.5 in |
| Overall Depth | 33.75 in |
| Arm Height | 25.75 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 20 in x 19 in |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 6
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing