Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Rocker 3 Piece Set
Special Price
$595.00
FREE Shipping
$1,007.75
- You Save: $412.75 ( 40.96% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Rocker Porch Set allows you to relax in style and comfort. Whether you are enjoying the great outdoors or relaxing on a screened porch or patio you will love the classic style paired with durability to offer you a comfortable way to relax knowing you will not have to maintain your Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Rocker Porch Set to keep the classic, new look and feel. The Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Rocker Porch Set is weather resistant, comfortable, durable and would look absolutely fantastic around your home, country club, condo grounds or office.
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | Yacht Club |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Overall Width | Rocker: 26.25 in |
| Overall Height | Rocker: 42.5 in |
| Overall Depth | Rocker: 33.75 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 20 in x 19 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 5
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in ALL COLORS!
- Comfortably contoured seating
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing