Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Garden Arm Chair
Details
Roomy yet stylish, the Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Garden Chair is the ideal solution for extra seating for your outdoor living space. The seat of this outdoor garden chair is slightly contoured for a comfy sit! This poly chair is constructed from recycled plastic HDPE material in six handsome colors designed to beautifully coordinate with your Trex® Decking. The outdoor garden arm chair is all weather which means it will not rot, corrode, splinter or chip. This bench will never require sanding, painting or refinishing and can be left out all year round!
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Arm Chair |
| Collection | Yacht Club |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 25.75 in W x 24.25 in D x 36 in H |
| Overall Width | 25.75 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 24.25 in |
| Arm Height | 24.5 in From Floor |
| Seat Width | 21 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 18 in D x 21 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Garden Arm Chair
- Comfortably contoured seating
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend made from sustainable materials including landfill-bound and ocean-bound plastics
- Constructed of solid, heavy-duty HDPE lumber that withstands extreme weather conditions
- Durable HDPE lumber gives the look of painted wood without the maintenance
- HDPE lumber will not crack, chip, peel, splinter, or absorb moisture
- No painting, staining or sealing required
- Marine-grade quality hardware
- Resists environmental stresses including stains, corrosive substances, and salt spray
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water and a soft bristle brush
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing