Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 60 In Bench
Details
Roomy yet stylish, the Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 60 in Bench is the ideal solution for extra seating for your outdoor living space. The seat of this outdoor bench is slightly contoured for a comfy seat! This poly bench is constructed from recycled plastic HDPE material in six handsome colors designed to beautifully coordinate with your Trex® Decking. The Yacht Club 60 in Bench is all weather which means it will not rot, corrode, splinter or chip. This bench will never require sanding, painting or refinishing and can be left out all year round!
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 59.5 in x 24.25 in x 36 in |
| Overall Width | 59.5 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 24.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 55 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Classic White, Tree House & Vintage Lantern
- Virtually maintenance free
- Contoured seating for added comfort
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Available in 7 HDPE color choices
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing