Trex® Outdoor Furniture Rockport Club Coffee Table
Details
Trex® Outdoor Furniture Rockport Club Coffee Table was designed to complement the Trex Outdoor Furniture Rockport Collection. This all-around useful outdoor coffee table can hold plants, your beverages or a book. This outdoor coffee table offers superior weather resistance. It is constructed from virtually maintenance recycled plastic that will not rot, warp or corrode and will never need to be sanded painted or refinished as it does not absorb liquid. Enjoy the weather resistance and virtual maintenance free care of the Trex Furniture Rockport Club Coffee Table in any outdoor entertaining environment.
More Information
| Style | Coffee Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 17.75 in W x 35.5 in D x 16 in H |
| Overall Width | 17.75 in |
| Overall Height | 16 in |
| Overall Depth | 35.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture Rockport Club Coffee Table
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading