Trex® Outdoor Furniture Rockport Club Settee
Details
Trex® Outdoor Furniture Rockport Club Settee brings the comfort of your living room to the great outdoors. The Rockport Club Settee features ergonomically shaped arms and a stylized cushion to optimize comfort. The Trex® Outdoor Furniture Rockport Club Settee offers the luxury of interior spaces to the leisure of your outdoor environment with an elegance that parades in the most stylish places. The POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber frame of this deep seating outdoor loveseat offers weather-resistance and will not rot, chip, splinter or corrode, the frame of this outdoor furniture is beautifully topped with plush, thick Sunbrella cushions.
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | Rockport |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 52.5 in W x 36 in D x 33.5 in H |
| Overall Width | 52.5 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Arm Height | 24 in From Floor |
| Seat Width | 47 in |
| Seat Depth | 21 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 21 in D x 47 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture Rockport Club Settee
- Quick drying, durable cushions covered in performance fabric that resist weather, salt, sun, mold and mildew
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing