Trex® Outdoor Furniture Surf City Dining Side Chair
Special Price
$289.00
FREE Shipping
$419.05
- You Save: $130.05 ( 31.03% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Surf City Dining Side Chair looks beautiful with Trex® Outdoor Furniture Surf City Tables but also creates quaint seating areas for small balconies and hotel suites. The Trex® Outdoor Furniture Surf City Dining Side Chair is available in several aluminum frame finishes and multiple POLYWOOD lumber options. Each component offering superior weather resistance and very low, if any maintenance. The Trex® Outdoor Furniture Surf City Dining Side Chair will have you relaxed in comfort for years and years, so sit back and enjoy them!
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Armless |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 18.75 in x 21.75 in x 33.5 in |
| Overall Width | 18.75 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 21.75 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Textured Bronze with Classic White or Sand Castle, Textured Silver with Tree House, Charcoal Black or Vintage Lantern
- All other colors ship in 5-10 business days
- Eco-friendly - made with recycled materials
- Finely crafted, powder-coated aluminum frame
- Resistant to stains, insects, salt spray
- Stainless steel hardware fasteners
- UV-inhibited colors - minimize fading
- HDPE recycled plastic lumber will not rot, crack, chip, splinter or peel
- Look of painted wood without the maintenance
- Made in the USA
- 20 year limited warranty for residential use