Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Bar Height Side Chair
Details
The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Bar Height Side Chair features smooth contours and curves that add to the comfort of the seat and back. The long bar height legs are stylized to offer an upscale look and feel to any outdoor environment. This outdoor bar chair is constructed of high quality POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber which is virtually maintenance free. Used with or without Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Tables, you will love the comfort and convenience of the Monterey Bay Bar Height Side Chair. Available in your favorite Trex® Decking colors to easily coordinate your outdoor environment.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Armless |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 17 in W x 20.75 in D x 47.13 H |
| Overall Width | 17 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 20.75 in |
| Seat Height | 30 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Bar Height Side Chair
- Comfortably contoured seating
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading