Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 36 in Round Bar Table
Details
The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 36 in Round Bar Table offers a contemporary yet classic feel to your outdoor bar area. Whether surrounded by outdoor bar chairs, (we recommend the Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Bar Arm Chair) or stand alone, the quality, durability and beauty of this outdoor bar table will win over your guests. This outdoor bar tables has an umbrella hole and a plug for when the umbrella is not in use. It is constructed from POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber which means it is virtually maintenance free! The Trex® Outdoor Monterey Bay Round 36 in Bar Table will not rot, warp or corrode allowing you to enjoy the peace of mind to leave this outdoor bar table out year round in all climates. Impervious to the elements this outdoor table will not absorb liquid and is highly stain resistant!
More Information
| Style | Bar Table |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 35.12 in D x 35.12 in W x 42 in H |
| Overall Width | 35.13 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 36 in Round Bar Table
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading
- Table outfitted with 1.625 in center hole for standard umbrella (sold separately); hole cover included
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing