Trex® Outdoor Furniture™ Monterey Bay Bar Height Arm Chair
Details
The Trex® Furniture Monterey Bay Bar Height Arm Chair by Trex® Outdoor Furniture is ideal for use on balconies, around billiard tables, in park and recreation centers, truly the list goes on and on. This outdoor bar furniture is beautifully crafted to offer an upscale look with its smooth, sleek, stylized legs. One of the greatest qualities about the Monterey Bay Bar Height Arm Chair by Trex® Outdoor Furniture is the maintenance free qualities of the POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber used to construct it.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Arm Chair |
| Collection | Monterey Bay |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 24.5 in W x 21.75 in D x 47.13 H |
| Overall Width | 24.5 in |
| Overall Height | 47.13 in |
| Overall Depth | 21.75 in |
| Arm Height | 38 in From Floor |
| Seat Width | 20.25 in |
| Seat Depth | 16.5 in |
| Seat Height | 30.13 in |
| Seat Size | 16.5 in D x 20.25 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture™ Monterey Bay Bar Height Arm Chair
- Customer Favorite in Classic White, Sand Castle, Charcoal Black & Vintage Lantern
- Comfortably contoured seating
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing