Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 48 in Round Bar Table
Special Price
$589.00
FREE Shipping
$985.00
- You Save: $396.00 ( 40.20% )
Details
The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 48 in Round Bar Table offers a contemporary yet classic feel to your outdoor bar area. Whether surrounded by outdoor bar chairs, (we recommend the Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Bar Arm Chair) or stand alone, the quality, durability and beauty of this outdoor bar table will win over your guests. This outdoor bar tables has an umbrella hole and a plug for when the umbrella is not in use. It is constructed from POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber which means it is virtually maintenance free! The Round 48 in Bar Table will not rot, warp or corrode allowing you to enjoy the peace of mind to leave this outdoor bar table out year round in all climates. Impervious to the elements this outdoor table will not absorb liquid and is highly stain resistant!
More Information
| Style | Bar Table |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 48 in W x 48 in D x 42 in H |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Classic White, Vintage Lantern, Sand Castle & Charcoal
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Constructed from genuine POLYWOOD lumber
- Will not rot, crack, split or splinter
- Umbrella hole and plug included
- UV stabilized to prevent fading
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing