Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Folding Ottoman
Special Price
$109.00
FREE Shipping
$187.05
- You Save: $78.05 ( 41.73% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Folding Ottoman is the perfect addition to your Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Adirondack Chair making this an ideal seating set that will have you relaxed in luxury! This curved adirondack ottoman comfortably accents the curves in the seat of the Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Folding Adirondack Chair! This folding adirondack ottoman has a quick fold feature for easy transport or storage. This all weather adirondack ottoman & chair will not rot, splinter, chip or peel. It does not absorb liquid so it will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking as the day you purchased it. Backed by a 20 year warranty.
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Folding |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 20 in x 18.75 in x 14 in |
| Overall Width | 20 in |
| Overall Height | 14 in |
| Overall Depth | 18.75 in |
| Seat Height | 14 in |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Classic White, Tree House & Vintage Lantern
- Easy fold - for quick storage or transport
- Comfortably contoured seating
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Available in 7 HDPE color choices
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- Recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing