Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Folding Adirondack Chair
Special Price
$259.00
FREE Shipping
$433.55
- You Save: $174.55 ( 40.26% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Folding Adirondack Chair offers comfort and relaxation with convenience of being able to fold up your chair and go, whenever you want to. This folding adirondack chair has a quick fold feature for easy transport or storage. This all weather adirondack chair will not rot, splinter, chip or peel. It does not absorb liquid so it will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking as the day you purchased it. Backed by a 20 year warranty, the Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Folding Adirondack Chair is bound to be the best hand-me-down your family could ask for.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Folding |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28 in W x 34.25 in D x 36 in H |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 34.25 in |
| Seat Height | 14 in |
| Seat Size | 20 in x 17.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in ALL COLORS
- Easy fold - for quick storage or transport
- Comfortably contoured seating
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- Genuine recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing