Trex® Outdoor Furniture Cape Cod 36 in Round Conversation Table
Special Price
$399.00
FREE Shipping
$622.05
- You Save: $223.05 ( 35.86% )
Details
The Trex® Outdoor Furniture Cape Cod 36 in Round Conversation Table is the perfect accompaniment to a grouping of adirondack chairs. This versatile outdoor conversation table has been used for a serving table, at children's parties or in the center of your outdoor seating area. The Trex Outdoor Furniture Cape Cod Round 36 Conversation Table is constructed from recycled poly HDPE lumber which is nearly indestructible. This all weather material can be left out year round, doesn't absorb liquid and will not suffer the normal issues associated with wooden furniture. This conversation table will never require sanding, painting or refinishing to maintain its original luster! This outdoor conversation table is also available in a 48 in size for larger seating areas.
More Information
| Style | Conversation Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 35.12 in D x 35.12 in W x 18.25 in H |
| Overall Width | 35 in |
| Overall Height | 18.25 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Classic White, Vintage Lantern, & Tree House
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Available in 7 HDPE color choices
- Will not rot, crack, split or splinter
- Umbrella hole and plug included
- UV stabilized to prevent fading
- Recycled poly HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing