POLYWOOD® South Beach Chairs & Ottomans Set
Details
One click shopping! The POLYWOOD South Beach Chairs and Ottomans Set includes three South Beach Dining Chairs and two South Beach Ottomans. Ideal for the beach, poolside or backyard - anywhere you need a splash of color! Your new POLYWOOD outdoor patio furniture with provide years and years of comfort, durability and virtually no maintenance. Say goodbye to painting, sanding and refinishing your outdoor patio furniture every spring, just sit back, relax and forget about it! POLYWOOD HDPE is the all weather furniture option for all your outdoor entertaining needs. Made from 90% recycled plastic lumber you can rest assured you have helped our planet and it's resources by buying recycled.
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Details Below |
| Overall Width | Chair: 26.5 in - Ottoman: 18.5 in |
| Overall Height | Chair: 42.5 in - Ottoman: 15.75 in |
| Overall Depth | Chair: 29 in - Ottoman: 19 in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes (3) South Beach Casual Chairs and (2) South Beach Ottomans