POLYWOOD South Beach 18 In Side Table
Details
POLYWOOD South Beach 18 inch Side Tables complete any arrangement of South Beach Chaise Lounges, South Beach Dining Chairs or South Beach Counter Chairs. Bring trendy, tropical style to your backyard, patio, deck, or poolside. These South Beach Side Tables are available in two heights to accommodate the Counter or Dining Chairs. Check out the vivid colors that will bring the feel of the balmy tropics to your outdoor patio furniture! Feel free to leave this furniture out all year long...POLYWOOD Outdoor Furniture is built to withstand all the elements - hot sun, salty sea air and cold winters! POLYWOOD South Beach Side Table is perfect for commercial or personal use! This heavy weight furniture is not to be mistaken with the flimsy plastic furniture sold around town it has weight to it and will stand firm against the strongest winds. So for those environmentally conscious shoppers this is the product you have been looking for!
More Information
| Style | Side / End Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 19in x 15 in x 18 in H |
| Overall Width | 15 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 19 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 9
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in TWO HEIGHTS! 18" and 26"
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware
- mix and match with a South Beach Dining Chairs, South Beach Counter Chairs or the South Beach Chaise Lounge!
- perfect for residential or commercial use
- available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- virtually maintenance free!