Details
The POLYWOOD Classic Folding Adirondack Chair & Ottoman Set includes the number one selling adirondack chair - the POLYWOOD Classic Folding Adirondack Chair along with POLYWOOOD Adirondack Ottoman. It is the perfect set to accent your backyard and give your friends and family a comfortable spot to kick back and relax! One of the best things about the POLYWOOD Adirondack Chair & Ottoman set is that it is Maintenance Free! No painting, sanding or refinishing year after year. Poly-Wood LLC Outdoor Furniture is made from recycled HDPE plastic lumber so it is impervious to weather and will not rot, warp or corrode. Marine grade hardware offers superior weather resistance!
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Details Below |
| Overall Width | Chair 29 in - Ottoman 20 in |
| Overall Height | Chair 34 in - Ottoman 14 in |
| Overall Depth | Chair 35 in - Ottoman 18 in |
| Arm Height | 21.25 |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 14 in |
| Seat Size | 20 in D x 17 in W |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments