POLYWOOD Classic Folding Adirondack Chair
Details
This classic straight back POLYWOOD Classic Adirondack Chair is perfect for kickin' back with friends. You can place it anywhere from your backyard, to the pool, to the patio, or the boat dock. Just know that wherever they go people will follow to relax and settle back in this one of our most comfortable chairs. The POLYWOOD Classic Adirondack Chair folds by simply removing two plastic pins! This is the ideal adirondack chair for traveling while you are camping, RVing and the like. This adirondack chair is constructed from POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber. All in the efforts to help protect the beautiful world we live in
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Folding |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Flat Back |
| Dimensions | 29 in w x 35.75 in d x 35.75 in h |
| Overall Width | 29 in |
| Overall Height | 35.75 in |
| Overall Depth | 35.75 in |
| Arm Height | 21.25 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 14 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 10
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in ALL POLYWOOD HDPE resin colors
- Straight back with contoured seat for added comfort
- Folds flat easily
- Great for transporting or storage
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Made in the USA
- Minimal assembly required
- 20 Year Limited Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD plastic lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately