POLYWOOD South Beach Counter Chair
Details
POLYWOOD South Beach Counter Chair fashions shell back design, durable low maintenance construction all highlight this collection made from POLYWOOD lumber! The South Beach Dining Counter Chair is perfect for a higher view! Coordinate this Counter Chair with a South Beach Side Table for a casual sitting area on the deck, poolside or the back yard or for a raised dining area try it with a POLYWOOD Counter Table made just the right height! Also available in vibrant colors are optional coordinating Sunbrella Fabric Cushions! Looking to complete your outdoor patio furniture? Sunbrella Fabric Umbrellas are also available in coordinating colors!
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Dimensions | 38 in x 26.5 in x 50 in Seat Ht. 24 in |
| Overall Width | 26.5 in |
| Overall Height | 50 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Arm Height | 32.25 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 24 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite IN WHITE!
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware
- perfect for residential or commercial use
- available in six vibrant colors and seven traditional colors
- virtually maintenance free!