Details
The redesigned POLYWOOD Round 48 Inch Dining Table features a galvanized steel reinforcement embedded into the POLYWOOD framing under the table top. This new design is still available in the seven POLYWOOD colors and offers the same great features of weather resistance, durability and affordability. This outdoor dining table comes standard with an umbrella hole and plug and will never require sanding, painting or refinishing to keep it looking new year after year.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 48 in Dia x 29 1/16 in H |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 29 1/16 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments