Details
POLYWOOD South Beach Chaise Lounge allows you to stretch out in this brightly colored outdoor chaise lounge. Trendy shell back and durable maintenance free construction all highlight this collection made from POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber! The South Beach Chaise Lounge brings color and comfort to your backyard or poolside. The vibrant colors beautifully accent your outdoor living space. Accent your South Beach Chaise Lounges with a POLYWOOD Side Table or coordinating Sunbrella Cushions and Umbrellas!
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 69 in x 26.5 in x 38.75 in Seat Ht. 12 in |
| Overall Width | 26.5 in |
| Overall Height | 38.75 in |
| Overall Depth | 69 in |
| Arm Height | 16.5 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 43.5 in |
| Seat Height | 12 in |
| Seat Size | 43.5 in x 20 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in WHITE
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Reclines in four positions
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA