POLYWOOD® Classic Folding Adirondack 3-Piece Set
Details
POLYWOOD® Classic Folding Adirondack 3-Piece Set
More Information
| Style | Conversation Set |
|---|---|
| Furniture Height | Adirondack |
| Hardware Color | White |
| Features | Sets |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Flat Back |
| Overall Width | 102 |
| Overall Height | 35.75 |
| Overall Depth | 60 |
| Arm Height | 21.25 in |
| Seat Width | 20 |
| Seat Depth | 17 |
| Seat Height | 14 |
| Seat Size | 20 in W x 17in D |
| Minimum Required Space | 102in x 60in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes (2) Classic Folding Adirondacks and (1) Round 18in Side Table
- Chairs feature comfortably contoured seats
- Chairs fold flat for easy storage and transportation
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- 373
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft-bristle brush
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- Minimal assembly required