Details
The POLYWOOD Classic Folding Ottoman is specifically designed for to complement the POLYWOOD Classic Folding Adirondack Chair. This adirondack ottoman offers the perfect resting place for your tired feet! The POLYWOOD Classic Folding Ottoman is available in all 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors including the newest addition of Slate Grey! You can count on the same maintenance free qualities you would expect from POLYWOOD Outdoor Furniture. No painting, sanding or refinishing year after year. POLYWOOD Furniture is made from recycled plastic lumber so it is impervious to weather and will not rot, warp or corrode. Marine grade hardware offers superior weather resistance!
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Folding |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 14 in H x 20 in W x 18 in D |
| Overall Width | 20 in |
| Overall Height | 14 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in All Colors
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Folds for easy transport or storage
- Great for RVing or Camping
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Designed to perfectly complement the POLYWOOD Classic Folding Adirondack Chair
- Made in the USA