POLYWOOD Vineyard Rocker
Details
POLYWOOD Vineyard Rocker
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Vineyard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Flat Back |
| Dimensions | 34.25 in d x 27.25 in w x 45.88 in h |
| Overall Width | 27.25 in |
| Overall Height | 45.88 in |
| Overall Depth | 34.25 in |
| Arm Height | 25.25 in |
| Seat Width | 20.75 in |
| Seat Depth | 19.25 in |
| Seat Height | 16.25 in |
| Seat Size | 20.75 in x 19.25 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Proudly Made in the USA
- Classic, timeless style
- Minimal assembly required - Little to No Maintenance
- Assembled with Stainless Steel Fasteners
- Made from recycled POLYWOOD recycled plastic lumber