POLYWOOD South Beach Ultimate Adirondack Chair
Details
POLYWOOD South Beach Ultimate Adirondack Chair
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Pullout Ottoman |
| Dimensions | 29.75 in x 33.5 in x 37.5 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 37.5 in |
| Overall Depth | 33.5 in |
| Arm Height | 23 in |
| Seat Width | 20.5 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Seat Height | 15 in |
| Seat Size | 20.5 in x 17.75 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Contoured back for added comfort
- Retractable ottoman extends 22 inches
- Stainless steel hardware used
- Requires no sanding, painting or refinishing
- Designed for all season use
- Made in the USA