POLYWOOD South Beach Adirondack Chair
Details
The POLYWOOD South Beach Adirondack Chair brings the style of SoBe and the comfort of a classic adirondack chair. This shell back design of the South Beach Adirondack Chair brings a splash of the tropics to your backyard, poolside or patio. Available in 13 colors constructed from recycled POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber which will not warp, rot or corrode. The POLYWOOD South Beach Adirondack Chair offers you maintenance free care with years and years of longevity. This adirondack chair has a contoured back and an angled seat creating just the right amount of comfort for any needs. Don't forget to check out our South Beach Adirondack Ottoman. Reduce, Reuse and Recycle! Help our country reduce its carbon footprint! The POLYWOOD South Beach Adirondack Chair is available in VIVID COLORS!
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 31 1/4 in |
| Overall Height | 38 1/2 in |
| Overall Depth | 33 3/4 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Width | 2 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 22 in x 17 3/4 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 7
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware and mortise and tenon construction
- Made in the USA
- Virtually maintenance free
- Higher seat height makes it easy to get out of!