Details
POLYWOOD® Palm Coast Adirondack Chair
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 29.75 in w x 33.5 in d x 37.5 in h |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 37.5 in |
| Overall Depth | 33.5 in |
| Seat Height | 15 in |
| Seat Size | 20.5 in x 17.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather furnishing - designed for year round use
- Customer Favorite
- Low to No maintenance - easily cleans with soap and water
- Backed by 20 year residential warranty
- Made in the USA