POLYWOOD Nautical Grand Adirondack Chair
$489.00
FREE Shipping
$795.00
You Save $306
(39%)
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 33.75 in w x 35.25 in d x 41.25 in h |
| Overall Width | 33.75 in |
| Overall Height | 41.25 in |
| Overall Depth | 35.25 in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Width | 24 in |
| Seat Depth | 17.82 in |
| Seat Height | 16.06 in |
| Seat Size | 24 in w x 17.82 in d |
| Weight Capacity | 650 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Designed with a reinforced seat, back bracing and extra fasteners
- Ideal for high-traffic areas
- Oversized and comfortably contoured seat and back
- Boasts a 650 lbs weight capacity
- All-weather performance
- Not prone to splinter, chip, peel or crack
- Marine-grade quality hardware
- Includes: (1) Nautical Grand Adirondack Chair