Details
The POLYWOOD Nautical Chaise Lounge cushions
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 77 in D x 21.25 in W x 2.5 in H |
| Overall Width | 21.25 in |
| Overall Height | 2.5 in |
| Overall Depth | 77 in |
| Seat Size | 77 in D x 21.25 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) POLYWOOD Nautical 77 x 21.25 in Chaise Lounge Cushion
- Cushion measures 77 in D x 21.25 in W x 2.5 in thick
- FREE Color Samples available - colors may based on your monitor settings
- Revolution Fabric
- Tie-ons on back corners and halfway up the seat back!
- Superior fade resistance
- Color penetrates to the core of each fiber
- Most stains can be removed with mild soap and water
- 2 inches thick with tie ons
- Cushions made in the USA
- Restocking fees apply