POLYWOOD® Nautical Chaise Lounge Set
Details
The POLYWOOD Nautical Chaise Lounge Set is an instant lounge area, right out of the box. The POLYWOOD Nautical Chaise Lounge Set comes complete with three Nautical Chaise Lounges with arms with full, two inch thick cushions and two South Beach Side Tables. The Nautical Chaise Lounge Cushions are made from Sunbrella Outdoor Fabric. Shown in Navy in the pictures above, you decide the color combination! The POLYWOOD Nautical Chaises and POLYWOOD South Beach Side Table are constructed from recycled POLYWOOD lumber that is weather resistant and virtually maintenance free! The POLYWOOD Nautical Chaise Lounge Set will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking new for years to come. And as far as maintenance on this outdoor set, simply hose down as needed. Set includes: 3 Nautical Chaise Lounges with Arms, 3 Full Sunbrella Cushions (2 in thick) and 2 South Beach Side Tables
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | Chaise: 26 in W x 80 in D x 38 in H - Table: 19 in W x 15 in D x 18 in H |
| Overall Width | Chaise: 26 in - Table: 19 in |
| Overall Height | Chaise: 38 in - Table: 18 in |
| Overall Depth | Chaise: 80 in - Table: 15 in |
| Seat Height | 12 in |
| Seat Size | 47 in x 21 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: 3 Nautical Chaise Lounges, 3 Full Cushions and 2 South Beach 18 in Side Tables
- Reclines in four positions including completely flat
- All weather recycled plastic material
- Virtually maintenance free
- 2 in thick cushions with tie ons