Details
POLYWOOD Nautical Adirondack Chair
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 29.25 in w x 32.81 in d x 36.25 in h |
| Overall Width | 29.25 in |
| Overall Height | 36.25 in |
| Overall Depth | 32.81 in |
| Seat Height | 13.68 in |
| Seat Size | 20.5 in x 17.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Contoured seat and waterfall front
- Stainless steel hardware
- Some Assembly required
- All-weather performance furnishing
- Constructed from POLYWOOD lumber
- Not prone to splinter, rot, crack or peel
- UV protectant throughout the material