Details
POLYWOOD Nautical Side Table has the framed look of our timeless Nautical Style POLYWOOD Outdoor Furniture. Easily folds for storage during the winter which makes this Nautical Side Table a must have for every outdoor patio furniture collection. POLYWOOD furniture is the eco-friendly outdoor furniture choice for the green conscious consumer. All in the efforts to help protect the beautiful world we live in
More Information
| Style | Side / End Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 15 1/2 in H x 18 in W x 21 in D |
| Overall Width | 18 in |
| Overall Height | 15 1/2 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather - can be left out all year
- Will not splinter, crack, peel or rot
- Umbrella Hole and Plug come standard
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA