Details
POLYWOOD Modern Adirondack Chair
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Hardware Color | White |
| Collection | Modern Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 29.25 in w x 32.13 in d x 34.68 in h |
| Overall Width | 29.25 in |
| Overall Height | 34.68 in |
| Overall Depth | 32.13 in |
| Seat Width | 20.5 |
| Seat Depth | 17.5 |
| Seat Height | 13.68 in |
| Seat Size | 20.5in W x 17.5in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Made from genuine POLYWOOD lumber
- All-weather use
- Stainless steel fasteners
- Minimal assembly required
- Contoured seat with waterfall front
- sleek leg profile for modern design
- 20-year residential warranty
- Clean with soap, water & soft-bristled brush