POLYWOOD Long Island 18 or 26 In Side Table
Code:
PW-ECT18
Weight:
9 lbs
Dimensions:
18 in or 26 in H x 15 in Top
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD Long Island Side Tables completes any arrangement of Long Island Chaise Lounges, Long Island Dining Chairs or Long Island Counter Chairs. Bring trendy, tropical style to your backyard, patio, deck, or poolside. These Long Island Side Tables are available in two heights to accommodate the Long Island Collection Counter or Dining Chairs. Check out the NEW Vivid Colors that will bring the feel of the tropics to your outdoor environment!
More Information
| Style | Side / End Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 18 in or 26 in H x 15 in Top |
| Overall Width | 15 in |
| Overall Height | 18 in or 26 in |
| Overall Depth | 15 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 10
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in TWO HEIGHTS! 18 in or 26 in
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware and mortise and tenon construction
- mix and match with a Long Island Dining Chairs , Long Island Counter Chairs or the Long Island Chaise Lounge!
- perfect for residential or commercial use
- available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- virtually maintenance free!