Details
The POLYWOOD Classic Adirondack Ottoman is specifically designed for to complement the POLYWOOD Curved Back Adirondack Chair! This adirondack ottoman offers the perfect resting place for your tired feet! The POLYWOOD Curved Back Adirondack Ottoman is available in all 13 POLYWOOD colors including the newest addition of Slate Grey! You can count on the same maintenance free qualities you would expect from POLYWOOD furniture. No painting, sanding or refinishing year after year. POLYWOODis made from recycled plastic lumber so it is impervious to weather and will not rot, warp or corrode. Marine grade hardware offers superior weather resistance!
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 18 in L x 22 in W x 14 in H |
| Overall Width | 22 in |
| Overall Height | 14 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in All Colors