POLYWOOD Classic Oversized Curveback Adirondack Chair
Details
The POLYWOOD Classic Oversized Curveback Adirondack Chair features a curved back, oversized dimensions and contoured seat for one super comfortable adirondack chair! The oversized seat really gives you that sink into feel. This adirondack chair is weather resistant and will not absorb liquid! You won't want to miss the matching POLYWOOD Classic Oversized Curveback Adirondack Ottomans which provide your feet with the same comfort as your back! POLYWOOD Outdoor Furniture is the eco-friendly choice for outdoor patio furniture for the green conscious consumer!
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 36 in H x 31 in W x 37 in D, Chair Ht: 14 in, Chair Sz: 22 in x 18 in |
| Overall Width | 31 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 37 in |
| Arm Height | 21.25 in |
| Seat Width | 22 in |
| Seat Depth | 17.5 in |
| Seat Height | 14 in |
| Seat Size | 22 x 17.5 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite
- Available in seven POLYWOOD HDPE resin colors
- Contoured seat & back for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Oversized 22 in seat
- Made in the USA
- Minimal assembly required
- 20 Year Limited Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD plastic lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately