POLYWOOD Classic Adirondack Rocking Chair Seating Set
Details
The POLYWOOD Classic Adirondack Rocking Chair Seating Set is ideal for any dock, deck, patio or backyard. You will love the comfort of this highback rocker coupled with the gentle rock that will have you relaxed for hours. The POLYWOOD Classic Adirondack Rocking Chair Seating Set includes two POLYWOOD Classic Adirondack Rocking Chairs.
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Table Size | 36in Round |
| Features | Sets |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Details Below |
| Overall Width | 28.5 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 16.75 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Size | 20 in x 16.75 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set Includes: (2) Classic Adirondack Rockers and (1) 36 in Conversation Table